„Mami, proč mě bolí ouško?“ Zeptal se mě nejmladší, pětiletý syn ráno v půl páté. To snad ne. Podařilo se mi přesvědčit ho, aby zkusil ještě usnout v naději, že se z toho vyspí. Ale za dvě hodiny se probudil s hlasitým pláčem a byl k neutišení. Bolelo ho ouško a měl horečku. Na ušním mi potvrdili diagnózu – zánět středního ucha, propíchli bubínek a vyfasovali jsme antibiotika.
Protože bylo vidět, že ho to opravdu hodně bolí a celou dobu v autě i v čekárně naříkal bolestí, říkala jsem si, že mu asi poprvé v životě ta antibiotika dám, aby se mu rychle ulevilo. Ztratila jsem sebedůvěru, že to zvládnu i bez nich.
Reklama pomáhá financovat provoz tohoto webu.
Naštěstí v návodu, i v lékárně upozorňovali, že se mají antibiotika vzít až po jídle a malý nechtěl vůbec nic sníst. Doma hned usnul a prospal celé dopoledne. Takže podání první dávky se oddálilo.
Teď jsem měla konečně čas trochu se z náročného rána vzpamatovat a pročíst si příbalový leták antibiotik. Když jsem si přečetla seznam vedlejších účinků léků a možných rizik, bylo mi jasné, že nechci riskovat zánět tlustého střeva, vyrážky nebo dokonce žloutenku a další komplikace.
Dohledala jsem si přesnou přírodní léčbu zánětu středního ucha a rozhodla se antibiotika nasadit pouze v případě, že přírodní léčba nezabere a vrátí se bolesti ouška. Pozitivní zkušenosti spoluúčastníků kurzu celostního zdraví, kteří také zvolili přírodní léčbu místo antibiotik, mé rozhodnutí jen posílily.
Ihned jakmile se Viktor probudil, začala jsem podávat přírodní doplňky stravy. Naštěstí všechny produkty, kromě jednoho, tvoří základní výbavu mé domácí lékárničky a tak jsem měla vše potřebné doma a mohli jsme okamžitě začít s léčbou.
Do večera měl syn ještě horečky, ale ty jsem násilně nesnižovala, protože jsou důležité pro to, aby se tělo s viry a bacily vypořádalo. Snižuji pouze horečky, které přesahují 38,5 °C, kvůli riziku křečí. Bolesti se ale už nevrátily.
Dále se doporučuje Samburex, který posiluje imunitní systém, ten jsem ale doma neměla, proto jsem lehce navýšila dávkování ostatních produktů.
Minimálně týden po propíchnutí bubínku platí zákaz koupání – do ucha se nesmí dostat voda a také se musí dát pozor na průvan.
Reklama pomáhá financovat provoz tohoto webu.
Počítala jsem s tím, že bez antibiotik bude trvat léčba déle, ale byla jsem překvapená, jak rychle se účinky dostavily. Už v noci byl malý bez horeček. Druhý den ještě vytékal z ucha hnis, ale přes den už ho bylo čím dál méně.
S léčbou jsem pokračovala pro jistotu stejně dlouho, jako by bral antibiotika, tedy 7 dní, i když už od třetího dnes se zdál zcela v pořádku. Rozdíl byl v tom, že neměl omezení jít ven a nemusel se vyhýbat sluníčku, když už mu bylo dobře.
Příčinou zánětu je snížená imunita. Pokud má dítě zdravý imunitní systém, zánět středního ucha obvykle nedostane a může se potápět nebo být v průvanu, jak chce. Na otázku mojí mamky, proč je Viktor nemocný, když mu dávám vitamíny (chtěla mě přesvědčit, že musí dostat ta antibiotika) jsem si uvědomila, že s koncem zimy jsem mu přestala neúmyslně vitamíny dávat. Prostě jsem zapomínala. A protože ještě nebyl dostatek sezónního ovoce, oslabení imunity na sebe nenechalo dlouho čekat.
Reklama pomáhá financovat provoz tohoto webu.
Přírodní léčba má oproti klasické léčbě chemickými léky spoustu výhod:
Zadejte e-mail a udělejte si zdarma test: