Zahradní práce v září: Tipy a triky pro bohatou podzimní sklizeň

Září je tady a s ním i čas sklizně a příprav zahrady na zimu. Když jsem před lety začínala se zahradničením, neuměla jsem si s podzimem moc poradit. Všechno mi připadalo tak složité a časově náročné! Ale postupem času jsem přišla na to, že s trochou plánování a šikovnosti může i malá zahrada uživit celou rodinu a ještě vám zbyde spousta času na odpočinek a zábavu.

V tomto článku se s vámi podělím o své nejlepší tipy a triky, jak si užít zahradu v září naplno. Ukážu vám, jak sklidit a uskladnit úrodu, vysadit ozimou zeleninu, připravit záhony na jaro a postarat se o trávník a ovocné stromy. Navíc se dozvíte, jak si ušetřit práci a peníze díky ekologickému zahradničení, které ctí přírodní cykly. Tak hurá do toho!

co sázet v září

Sklizeň a konzervace úrody

Máte pocit, že nestíháte zpracovat všechnu tu úrodu ze zahrady? Nebojte, nejste v tom sami. Mnoho zahrádkářů řeší dilema, jak naplno využít dary přírody a zároveň se z toho nezbláznit.

Problém je v tom, že ovoce a zelenina dozrávají většinou naráz a pak rychle podléhají zkáze. Pokud je včas nesklidíte a nezpracujete, přijdete o spoustu vitamínů a minerálů.

Tady je pár tipů, jak si s tím poradit:

  • Sklízejte postupně a pravidelně, ne všechno najednou.
  • Část úrody rovnou zkonzumujte, část uskladněte a zbytek zpracujte.
  • Vyzkoušejte různé metody konzervace – zavařování, mražení, sušení, kvašení.

Výhodou domácího zpracování je, že máte pod kontrolou kvalitu surovin i výsledného produktu. Navíc ušetříte za drahé bio potraviny z obchodu.

Věděli jste například, že jablka vydrží ve správných podmínkách až do jara? Stačí je uložit do dřevěných bedýnek vystlaných novinami v chladném a temném sklepě. Nebo že sušená rajčata chutnají skvěle v salátech a sendvičích? Stačí je nakrájet na plátky, rozložit na plech a sušit v troubě na nejnižší teplotu několik hodin.

Fantazii se meze nekladou. Experimentujte a nebojte se zkoušet nové recepty. Vaše chuťové buňky vám poděkují!

A teď hurá na další bod, ať to stihneme všechno probrat.

Výsadba ozimé zeleniny a ochrana rostlin

Myslíte si, že na podzim už se na zahradě nedá nic pěstovat? Chyba lávky! Právě teď je ideální čas na výsadbu ozimé zeleniny, která vám zajistí čerstvou úrodu i v zimě a brzy na jaře.

Problém je v tom, že mnoho lidí o této možnosti vůbec neví nebo si myslí, že je to příliš složité. Přitom stačí znát pár jednoduchých zásad.

Zde jsou mé top tipy:

  • Vysévejte mělce přímo na záhon, ideálně do řádků.
  • Vybírejte odolné odrůdy špenátu, salátu, ředkviček, rukoly apod.
  • Chraňte výsevy před ptáky a slimáky pomocí sítí a pastí.

Výhodou podzimního pěstování je, že rostliny jsou odolnější vůči chorobám a škůdcům díky chladnějšímu počasí. Navíc mají delší vegetační dobu, takže si pochutnáte na větších a šťavnatějších listech.

Pokud vysejete listovou zeleninu začátkem září, stihnete ji sklidit ještě před příchodem mrazíků. A pokud ji přikryjete netkanou textilií nebo chvojím, vydrží vám čerstvá až do Vánoc!

Tak co, zkusíte letos pěstovat vlastní vitamínové bomby? Uvidíte, že vám zachutnají víc než kupované!

Pojďme se teď mrknout, jak na přípravu záhonů.

Údržba trávníku a příprava záhonů

Také patříte mezi ty, co na podzim hodí sekačku do kůlny a na trávník už ani nevzdechnou? To je velká chyba! Právě teď je nejvyšší čas postarat se o záhony a trávník, aby byly na jaře fit jako rybička.

Když totiž necháte půdu přes zimu ztvrdnout a uležet, bude vás to na jaře stát spoustu práce a nervů s kypřením a odstraňováním plevele. A kdo by se s tím chtěl párať, že jo?

Tady je pár fíglů, jak na to jít od lesa:

  • Naposledy posekejte trávník na výšku cca 5 cm a pohrabte listí.
  • Zryjte záhony, odstraňte plevel i s kořeny a terén urovnejte hráběmi.
  • Půdu obohaťte zralým kompostem, hnojem nebo zeleným hnojením.

Proč je to tak důležité? Protože tím podpoříte život v půdě, zlepšíte její strukturu a nasytíte ji živinami. Na jaře pak budete mít perfektně nakypřenou a úrodnou zeminu, do které můžete rovnou sázet a sít.

Slyšeli jste už o metodě „dvojího rytí“? Při prvním rytí zaryjete hrubé hroudy i s plevelem a necháte je přes zimu působením mrazu rozdrobit. Při druhém rytí na jaře už jen zlehka zkypříte povrch a můžete sázet. Ušetříte si tím spoustu práce a zad!

Každá hodina na podzim se na jaře počítá dvojnásob. A vaše záhony vám dají za pravdu!

Sázení stromů a keřů

Kdo by nechtěl mít na zahradě vlastní ovoce a bobuloviny, že? Jenže vysadit strom nebo keř není jen tak. Spousta lidí to udělá špatně a pak se diví, že jim uschnul nebo neplodí.

Největší chyba je sázet mělce a do malé jámy. Kořeny pak nemají dost prostoru ani živin a rostlina strádá. Dalším problémem je nevhodný výběr odrůdy pro dané podmínky.

Jak na to správně? Tady je pár rad:

  • Vyberte si zdravou, silnou sazenici vhodnou pro vaši oblast.
  • Vykopejte velkou jámu, klidně i metr širokou a hlubokou.
  • Použijte kvalitní substrát s cíleným hnojivem a hydrogelem.

Proč je to tak zásadní? Protože tím dáte stromku nebo keři ten nejlepší start do života. Hluboké kořeny pak udrží více vody a vyživí i velkou korunu. A silná sazenice lépe odolá nemocem a škůdcům.

Úklid a příprava nářadí na zimu

Řekněte mi, také se vám po sezóně válí po zahradě špinavé nářadí a rozbité květináče? Nebo máte ve skleníku spoustu nepořádku a pavučin? Pak vězte, že nastal čas generálního úklidu!

Mnoho zahrádkářů tuto činnost podceňuje nebo nechává na poslední chvíli. Jenže když necháte choroby a škůdce přežít zimu, budete mít na jaře dvojnásobnou práci s jejich likvidací. A kdo by chtěl zahájit novou sezónu s rezavými nůžkami a děravou konví, že?

Zde je pár tipů, jak na to jít:

  • Vyprázdněte, omyjte a vydezinfikujte skleník i pařeniště.
  • Očistěte, nabruste a naolejujte veškeré nářadí.
  • Ukliďte hadice, barely a ostatní vybavení do sucha.

Proč byste se tím měli zabývat? Protože tím prodloužíte životnost svého vybavení, ušetříte peníze za nové a hlavně si usnadníte práci. Čisté a nabroušené nářadí se lépe ovládá a šetří vaši energii. A pořádek ve skleníku či dílně potěší nejen oko, ale i duši.

Závěrem

Prošli jsme spolu všechny důležité body a já věřím, že teď už máte jasno v tom, co a jak dělat na zahradě v září. Jestli si z toho článku odnesete jen jednu věc, ať je to tohle:

Zahrada je jako živý organismus, který potřebuje naši péči a pozornost. Když se o ni budeme starat s láskou a respektem k přírodě, odmění se nám stonásobně. Ať už úrodou, krásou nebo jen pocitem sounáležitosti.

Chcete víc tipů a podrobný návod, jak získat bohatou úrodu i z malé zahrady nebo balkonu? Čtete e-book Malá zahrada – velká úroda >>

A co vy, jaké máte plány a tipy na podzimní zahradu? Budu ráda, když se o ně podělíte v komentářích. Já se zase příště pochlubím svými úspěchy i průšvihy.

Proměňte i malou zahradu nebo balkon v oázu zeleně plnou úrody

Odhalte tajemství, jak překonat emocionální jedení a nechuť k pohybu - bez obětování. S e-bookem získáte

  • Proměníte i ten nejmenší prostor v zelenou oázu plnou života
  • Sklidíte bohatou úrodu zdravých plodin bez námahy
  • Zbavíte se potřeby používat škodlivou chemii
  • Ušetříte čas strávený úmorným plením a bojem se škůdci
  • Stanete se zahradnickými mistry, i když nemáte zkušenosti ani velkou zahradu
Více informací o e-booku

Další tipy na Facebooku >>

Komentáře