Time management jak plánovat čas

Máte pocit, že nestíháte nic z toho, co chcete? Máte pocit, že váš život jsou jen samé povinnosti a nemáte čas na to, co byste skutečně chtěli dělat? Vyzkoušejte time management, který vás naučí jak si plánovat čas.

Kolik času trávíte nepodstatnými věcmi?

Zamyslete se, kolik času trávíte přemýšlením, kombinováním, vytvářením různých životních scénářů? A ty důležité věci zůstávají nepovšimnuty? Jak často se věnujete věcem, které vás vůbec nikam neposouvají?

Věci, které mají dlouhodobý charakter, které přispívají k našemu rozvoji čekají až si jich všimneme, samy se nám nepřipomenou. Naopak spousta nedůležitých věcí se nám neustále připomíná – tohle udělej, tady tady tohle.


Time management jak plánovat čas

Soustředit se cílevědomě na jeden úkol a dokončit ho.

Máte spoustu úkolů, plánů a cílů, ale málokdy je dotáhnete do konce? Nejdůležitější je vybrat ten nejdůležitější úkol a přednostně se poprat s ním. Pokud je ten úkol rozsáhlejší, je třeba si ho rozkouskovat na menší díly, klidně si je zaspat do kalendáře nebo úkolníčku a postupně odškrtávat.

Stalo se vám někdy, že jste plánovali a plánovali, až vás plánování tak vysílilo, že ke skutečné akci jste se vůbec nedostali? Spousta lidí jsou skvělí plánovači, ale uskutečnění plánů zůstalo pouze na papíře.

Pokud chcete smysluplně využívat čas, musíte se naučit základní pravidla, jak smysluplně využívat svůj čas.

Časem zjistíte, že plnění úkolů vám bude čím dál příjemnější a nakonec se stanete závislými na plnění úkolů. Po splnění úkolu váš mozek totiž zaplaví endorfiny. Hlavním důvodem odkladů je nedostatek motivace.

Vše si zapisujte. Jakmile máte nějaký nápad, napište si ho. Pište si všechny nápady a vše, co vás k tomu napadne. Tím si vyčistíte hlavu a nebudete  na to muset pořád myslet.

Napište si, čeho chcete dosáhnout

Napište kam se chcete v životě dostat ve všech oblastech, abyste byli maximálně spokojeni. Každou oblast můžete ohodnotit o nuly do desítky. Základní oblasti jsou

  • vztahy
  • zdraví
  • práce
  • finance

Vypište si, jak by to vypadalo, kdybyste v každé oblasti byli maximálně šťastní. Co pro to musíte udělat? Vše si napište. Pak si stanovte vaše priority. Pokud budete chtít zlepšit vše najednou, nejspíš se nakonec nezmění nic. Nejlepší je zaměřit se na tu oblast, kterou jste ohodnotili nejhůře. Vše spolu totiž souvisí. Když jsou pro vás třeba nejdůležitější vztahy, ale velmi bojujete s penězi, vaše vztahy to nakonec nejspíš také negativně ovlivní.


Pravidlo rovnováhy

V každé oblasti života máte nějaké cíle a neměli byste zanedbávat žádnou z nich. Pokud vám nebude jedna oblast fungovat, ostatní přestanou ztrácet smysl. Proto je důležité všem 4 oblastem věnovat stejné množství času.

Vždy plánujte den předem

Nebudete muset ráno přemýšlet, co vlastně chcete dnes dělat. Když nemám žádný plán, velmi mě to ráno zdrží a vyčerpá, než vymyslím, co mám nebo chci vlastně dělat, ať už se jedná o pracovní den nebo volno. V práci se dlouze rozhoduji o tom, co je teď nejnutnější a o víkendu, zas mám spoustu věcí, co bych chtěla dělat a nemůžu se rychle rozhodnout, jak vlastně den strávit.

Vytvořte si denní plán, týdenní plán, měsíční plán. Přitom vaše důležité úkoly by vám měly viset před očima. Pokud se vám přes den objeví nový úkol, připište ho jen na seznam. Neměli byste se do něj hned pustit.

Zrovna tak plánujte týden dopředu – co chcete tento týden splnit? Na konci každého měsíce si naplánujte priority pro další měsíc. Vždy nejprve musíte vykonávat to, co je pro vás nejdůležitější.

Zároveň si nechte nějakou rezervu na neočekávané události.

Začněte vždy tím, do čeho se vám chce nejmíň (ale přitom je to důležité).

Pravidlo 80/20

20 % vaší činnosti vytváří 80 % vašeho úspěchu

20 % vašich zákazníků vám vytváří 80 % vašeho zisku

Mezi vašimi úkoly budou věci, které na vás budou nejvíc křičet, budou vás nejvíce lákat je udělat, ale přitom nejsou vůbec důležité pro vaše cíle.

Jak poznat, který z úkolů je důležitý? Obvykle to bývá ten, který z těchto úkolů na mě vůbec nekřičí? To jsou obvykle ty, které jsou nejvíce důležité.

Nejtěžší bývá začít. Jakmile začnete, už vám práce půjde lépe od ruky.

Koukáte několikrát denně na e-maily, odpovídáte na různé dotazy, věnujete se požadavkům ostatních? To vše vás pouze oddaluje od splnění vašich cílů.


Co vám nejvíce brání plnit si své cíle

Nejčastěji to bývá nedodržování vašeho slibu a sklouznutí zpět do starého způsobu práce. Pokud budete neustále odbíhat od plnění jednoho úkolu, budete potřebovat až 5x více času na splnění daného úkolu. Dokonce i nesprávné jídlo způsobí, že se vám nebude chtít do práce a místo toho strávíte čas zbytečným plkáním na sociálních sítích.

Plánujte si odpočinek

Někdo vůbec neumí odpočívat a zapomíná, že i odpočinek patří do životního stylu. Je spousta lidí, kteří odpočívají stále nebo těch, kteří neodpočívají vůbec. Ale jen málo těch, kteří dokážou práci a odpočinek mít v rovnováze.

Vytvořte si časové bloky během dne, kdy se můžete věnovat jen sami sobě, projedete se na kole, půjdete na procházku , na masáž. Pokud si nebudete odpočinek plánovat, často se stane, že si vůbec nenajdete na ně čas.

Vždy si udržujte dobrý pocit

Ve všech vašich plánovacích aktivitách byste se měli cítit dobře. Neplánujte tak, aby vám v tom nebylo dobře. Abyste se svými plány jen štvali. Vaše plány vám mají pomoci k tomu, abyste se ve svém životě cítili dobře.

Co můžete udělat pro ještě lepší plánování?

Přečtěte si e-book Vzlétnout k oblakům, kde se naučíte určit si priority, ujasnit si, co je pro vás důležité a zavádět změny postupně do svého života. E-book získáte tady >>

Podívejte se na tato videa, kde se dozvíte něco o nejčastějších zlodějích času >>

vzlétnout k oblakům

Chcete konečně změnit svůj život podle vašich představ?

Znáte také ten pocit nespokojenosti? Kdy chcete něco změnit, nebo ještě lépe všechno?

  • Chcete vydělávat více peněz, mít více času pro sebe a svou rodinu.
  • Chcete jíst zdravěji, zhubnout a cvičit.
  • Chcete mít úžasný vztah se svým partnerem.
  • Chcete si splnit své sny.
Přečtěte si e-bok Vzlétnout k oblakům
time management jak plánovat čas
Komentáře