O roupech se příliš nemluví, ale jsou velmi rozšíření zejména mezi malými dětmi a bohužel se často vrací. V tomto článku se dozvíte, jak na roupy u dětí i dospělých přírodní léčbou.
Když byly nejmladšímu synovi 4 roky, dostal roupy. Protože jsem se s nimi setkala poprvé a měla jsem za to, že něco takového ve skutečnosti neexistuje, zabrousila jsem na internetové diskuze, abych o roupech něco zjistila.
A byla jsem velmi překvapená, jak rozšíření jsou hlavně mezi malými dětmi a že ve spoustě rodin se jich nemůžou dlouhodobě zbavit. Nám se jich podařilo zbavit rychle a už nikdy se nevrátily.
Roupy jsou jedno z nejčastějších onemocnění parazity u člověka. Nejčastěji je mají malé děti, které si je často předávají ve školce mezi sebou. Ale často se vyskytují roupy i u dospělých. Důvodem přenosu roupů je špatná hygiena, nemytí rukou zejména po toaletě a před jídlem.
Roupy mají nejvyšší aktivitu večer po usnutí. Náš malý se chvilku po usnutí vzbudil a s pláčem přišel, že ho bolí bříško a zadeček. Okolí konečníku měl zarudlé a tak jsem vždy namazala krémem, který mu ulevil a během chvilky usnul. Do rána bolesti vždy přešly a tak mě nenapadlo, že by šlo o vážnější problém.
Divila jsem se, proč je tak často opruzený, když ani jako miminko na to příliš netrpěl. Mazáním zadečku mastičkou jsem nevědomě pomáhala proti roupům. Oni totiž v noci vylézají z konečníku ven, aby v okolí zadečku nakladli vajíčka. Proto vzniká zarudnutí a svědění.
Když se bolesti bříška objevovaly častěji, zašli jsme k doktorce a ta roupy potvrdila. Dala nám nějaký lék, který si měl vzít 2x po měsíci. Jenže problém u tohoto léku je ten, že zničí jen vylíhlé roupy, nelikviduje vajíčka. A ta vždy nějaká jsou a tak je celkem problém roupy vymýtit. Lék není bez vedlejších účinků a nemůžete ho dítěti dávat častěji.
Po dvou měsících se zdálo, že roupy jsou na ústupu. Udělali jsme vše, co se doporučuje, dodržovali jsme zvýšenou hygienu. Ale za pár měsíců se malý opět krátce po usnutí vzbudil s bolestí bříška. Byla jsem zoufalá, že se jich nikdy nezbavíme.
A pak mi to došlo! Vždyť mám doma křemelinu. Používám ji sama a mám s ní výborné zkušenosti. Křemelina je přeci přírodní lék proti plísňím a parazitům. K doktorce jsme tentokrát pro lék na roupy už nešli, ale začala jsem pravidelně dávat synovi křemelinu ráno do jogurtu. Pro dítě stačí jedna lžička.
Křemelina má mikroskopické ostré hrany a tím zabije všechny parazity ve střevě a střevo zároveň čistí. Nemá žádné nežádoucí účinky, a tak ji můžete podávat klidně 2 měsíce bez přestávky a tím dosáhnete likvidace veškeré populace roupů i případně jiných parazitů. Pokud se v rodině vyskytli roupy, měli by křemelinu brát preventivně všichni členové rodiny.
Od té doby máme od roupů klid. Křemelinu dávám preventivně dál, ale třeba jen jednou týdně, jak si vzpomenu. Pokud by si zas nějaké roupy přinesl domů, tak je křemelina zlikviduje dřív, než stihnou naklást vajíčka a rozmnožit se.
Když se objeví roupi, je důležité dodržovat zvýšenou hygienu. Každý den měnit pyžamo, často povlékat postele. Pyžamo, povlečení i spodní prádlo je třeba vyvařovat, aby se zničila vajíčka roupů.
Všichni členové rodiny si musí mít často ruce. U postižených je nutné minimálně 2 x denně (hlavně ihned po probuzení) důkladně teplou vodou a mýdlem omýt intimní partie, zejména okolí konečníku. Dětem je nutno pravidelně stříhat nehty na krátko, aby jim za nehty nezůstávala vajíčka roupů, která potom při jídle spolknou.
Chcete mít jistotu, že vaše dítě roupy nechytí? Pořiďte si preventivně křemelinu a dejte mu ji čas od času třeba do jogurtu. Křemelina má spoustu příznivých zdravotních účinků a můžete ji bez obav používat i delší dobu. Vyhnete se tak nutnosti používat léky na roupy.
Roupy u dětí léčba přenos