V tomto článku se dozvíte proč a jak držet půst.
Půst je nejúčinnějším způsobem detoxikace. Během půstu si náš organismus odpočine a regeneruje. Jakmile se zastaví činnost trávicí soustavy, začne naše tělo věnovat energii likvidaci všeho špatného, co se v našem těle nastřádalo. Kromě likvidace toxinů organismus začne spotřebovávat vše, co je v našem těle špatně – poškozené buňky, srůsty, zbytečné tkáně, nánosy na orgánech a další zbytečnosti.
Díky půstu můžete zlepšit nebo dokonce vyléčit své dlouhodobé nemoci. Pokud je to váš případ, vždy se poraďte se svým lékařem nebo specialistou na alternativní léčbu, případně na zkušeného průvodce půsty.
Pravý půst znamená, že pijete pouze čistou vodu, nic jiného. Žádné zeleninové ani ovocné šťávy, ani čaje. Můžete si dát lehčí formu detoxikace právě se šťávami nebo vývary, ale pak už se nejedná o půst a nedojde k zastavení činnosti trávicí soustavy.
Pokud chcete, aby půst proběhl v co nejlepší pohodě a bez nepříjemných příznaků, jako bolest hlavy a únava, můžete se na půst připravit už týden předem.
Čtěte také: Jak se zbavit závislosti na cukru >>
S půsty začínejte vždy postupně. Vyzkoušejte jednodenní půst.
Jednodenní půst můžete zařadit klidně pravidelně každý týden. Obvykle se doporučuje den o víkendu, ale já ho raději držím uprostřed týdne. To je největší šance, že mi do plánů nevleze žádná akce, oslava apod. Nejraději držím půst uprostřed týdne. Den předem si dávám přípravný, kdy se snažím jíst zdravěji a lehčí jídla. To samé den po tom. U jednodenního sice příprava není úplně nutná, ale půst se vám pak drží lépe.
Až budete mít za sebou alespoň tři jednodenní půsty, můžete vyzkoušet třídenní, další měsíc sedmidenní. Další pokračování je na vašem uvážení. Vždy vnímejte své tělo, jestli vám je ještě v půstu dobře, nebo už potřebujete skončit.
Mám to takto i se začátky půstu. I když vím, že bych se měla na půst připravit, často se mi stane, že si večer uvědomím, že mé tělo volá po půstu. Většinou, když se necítím příliš dobře, mám pocit nafouknutí, těžkosti, únavy.
Výjimkou může být vážná nemoc, kdy potřebuje rychle vyřešit problém a držet delší půst ihned. V tomto případě se ale poraďte s lékařem nebo s někým, kdo se půsty zabývá.
Zadejte e-mail a udělejte si zdarma test:
První a druhý den půstu jsou nejnáročnější. Máte ještě chuť na jídlo, může dojít k nevolnosti, bolesti hlavy, únavě, bude vám nejspíš zima. Můžete mít špatnou náladu, být podráždění, netrpěliví.
Tělo si vytváří samo glukózu přetvářením látek v játrech. Dojde ke snížení krevního tlaku a srdečního tepu.
Toto období je energeticky náročné, pokud ho vydržíte, další dny už budou mnohem lehčí.
Na první dva dny si neplánujte nic náročného. Ideální je, pokud jste doma sami. Pokud je vám zima, klidně si vlezte i v poledne do horké vany a odpočívejte.
Nezapomínejte hodně pít!!!
Čím delší je půst, tím více si musíte dát pozor na návratovou fázi, abyste si neublížili. Jako první jídlo je ideální čistý vývar nebo ředěná mrkvová šťávy. Obecně platí, že tak dlouho, jak jste drželi půst, by měla trvat návratová fáze. Pro pozvolný návrat k pevné stravě jsou ideální ovocné šťávy, vařená zelenina nebo vývary. Postupujte pomalu a snažte se oddálit dobu, kdy začnete jíst potravy, vyloučené v přípravné fázi.
Tento článek berte pouze jako informativní. Rozhodně nenahrazuje lékařské rady. Pokud chcete držet delší půst než 3 dny, poraďte se se svým lékařem, nebo odborníkem na půsty.
Zadejte e-mail a stáhněte si e-book zdarma:
Chcete vědět o všech nových článcích? Sledujte nás na Facebooku >>