Nenechte se okrádat od maséra aneb jak NEMÁ vypadat masáž

Právě jsem se vrátila z masáže a jsem naštvaná, že jsem obětovala nemalou částku a hodinu času za něco, co vůbec nestálo za to. A díky tomu jsem konečně sepsala článek Jak nemá vypadat masáž, který mám už nějakou dobu v hlavě díky mnoha špatným zkušenostem z masáží.

Možná chodíte na masáže a některé věci vám připadají normální. V tomto článku se dozvíte, jak by měla vypadat profesionální masáž a co by měl masér dělat nebo naopak dělat neměl. Článek je samozřejmě o masérech i masérkách, pro obě pohlaví pro zjednodušení používám pouze výraz masér, doufám, že mi to masérky odpustí :-).


Reklama pomáhá financovat provoz tohoto webu.

Na co se musí zeptat masér

Před masáží by se vás masér měl zeptat na kontraindikace – je několik zdravotních komplikací, při kterých na masáž nesmíte jít. Například virová a infekční onemocnění – i v počátečním stádiu. Masáž vám virus hezky rozpumpuje do celého těla a bude mít mnohem horší průběh. Skoro nikdo to nedělá a neptá se. Přitom masáž například při rakovině může způsobit opravdu vážné problémy.

Co vás trápí?

Profesionální masér by měl sám zjistit, kde máte problém, co vás bolí. Některé problémy jsou vidět už od pohledu, některé při prvním ohmatání. Pokud třeba začíná a není tak zkušený, měl by se vás zeptat. Bude tak vědět, jaké oblasti se má nejvíce věnovat, aby vám ulevil.

Instrukce před masáží

Pokud jdete na masáž poprvé, měl by vás masér seznámit s průběhem masáže a říci, co si máte odložit a jak si máte lehnout na lehátko. Už se nám stalo, že si klienta objednaná na masáž zad lehla na lehátko na záda a ještě nohami do otvoru na obličej.


Reklama pomáhá financovat provoz tohoto webu.

Příjemná hudba znásobí relax

Není nic horšího než poslouchat rádio při masáži. Bohužel celkem častý nešvar. Chápu, že masérovi tak práce rychleji utíká, ale opravdu nestojím o to, poslouchat reklamy nebo zprávy při masáži. Bohužel málokde vám automaticky pustí relaxační hudbu. Většinou si o ni musím říct a na to mi masér řekne, že většina lidí chce rádio. Já si myslím, že si spíš neřeknou, nebo nevědí, o jaký zážitek se připravují.

Svlékání a oblékání

Masér by měl vždy odejít z místnosti, když se klient svléká a obléká. Na lehátku by měl být připraven ručník nebo deka, kterým se přikryjete, než masér přijde. To platí zejména, když masíruje muž a klienta je žena. Je nepřípustné, aby muž zůstal v místnosti, i kdyby třeba otočený zády. Než vstoupí do místnosti, měl by zaklepat a zeptat se, jestli jste připraveni.

Pokud je klient/ka starší nebo se zhoršenou pohyblivostí, může samozřejmě pomoci na lehátko. Ale vždy by měl klientce připravit předem ručník, do kterého se může klientka zabalit.


Reklama pomáhá financovat provoz tohoto webu.

Není vám zima?

Na tuto otázku by se masér ani neměl ptát. Jako samozřejmost by mělo být přikrytí těch partií, které se zrovna nemasírují. I když vám zrovna teď zima není, protože jste běželi, abyste masáž stihli, při masáži vám zima být začne.

A možná vám bude hloupé si říkat o přikrytí, tak to vydržíte. Ale z masáže nic mít nebudete, protože budete myslet na to, že vám mrznou nohy a možná si ještě uženete rýmu.

Výjimka, kdy vás masér nemusí přikrýt je, pokud masíruje celé tělo najednou a přejíždí od zad až po nohy – například při rytmické havajské masáži.

Další výjimka je, když jsou venku tropická vedra a vy možná uvítáte, když se trochu zchladíte. Ale v tomto případě by se vám měl masér také zeptat, nebrat jako samozřejmost, že ve vedrech bude šetřit za prádelnu.

Dnes jsem na masáži pěkně vymrzla. Požádala jsem maséra o přikrytí a on přese mě hodil malý ručníček na ruce. Ještě teď, při psaní článku jsem se nestihla zahřát.

jak má vypadat masáž

Aby masáž fungovala, musí bolet?

Masáž by neměla bolet. Jsou některé hmaty, zejména při reflexní masáži, kdy stlačení některého bodu může bolet, ale nikdy by to neměla být bolest nesnesitelná. Při práci při svaly pak nesmí masáž bolet nikdy. Svaly se musí postupně uvolnit, pak není třeba používat sílu. Ale to už chce trochu praxe.

Masér by měl poznat sám míru tlaku, případně se může zeptat. Ani jemné hlazení není to, co potřebujete. Možná je to příjemné, ale od bolestí svalů vám nepomůže. Pokud použijete sílu na rozmasírování svalů – dosáhnete jen toho, že svaly se stáhnou a hrubý zásah je může poškodit.


Reklama pomáhá financovat provoz tohoto webu.

Otočení při masáži na záda beze studu

Pokud jste na masáži celého těla, bude zapotřebí, abyste se otočili na záda. Pro většinu klientek nepříjemná situace. Nemusí být – pokud je masér opravdu profesionál a ví, jak se v této chvíli zachovat. Měl by vám podržet větší ručník nebo osušku mezi sebou a vámi tak, abyste byla schovaná. Samozřejmě nebude nakukovat přes ručník. Jakmile se otočíte, měl by vám hruď přikrýt tímto ručníkem.

Masáž šíje v sedě?

Většina masérů masíruje šíji v sedě. Je to pochopitelné, masíruje se tak lépe. Ale bohužel málokterý masér má k masáži v sedě také nezbytnou masážní židli. Pokud ji nemá, raději si řeknu o masáž šíje v leže. A to ze tří důvodů

  1. Je to mnohem příjemnější – nemusím měnit polohu a rušit si tak relaxaci
  2. Je to pohodlnější – není nic moc příjemného, hrbit se na masážním lehátku a kinklat se při masáži ze strany na stranu a nemít se o co opřít.
  3. Svaly nejsou jsou při sezení bez opření hlavy uvolněné a masáž nemůže být udělaná pořádně

Ještě je varianta, že si sednete na židli a hlavu si opřete o lehátko. Ale už kvůli té relaxaci jsem pro masáž v leže. Kvalitní masér vám šíji uvolní, aniž byste si museli sednout.


Reklama pomáhá financovat provoz tohoto webu.

Povídání při masáži

Masér by při masáži neměl mluvit. Vše nutné by měl říci před masáží a hned v úvodu se případně zeptat, jestli je tlak v pořádku. Také by vás měl upozornit, že pokud bude něco bolet, máte mu to řici. Pak už by vás měl nechat relaxovat.

Pokud chcete mluvit vy

Možná si rádi u masáže povídáte, nebo vám to přijde stejné jako u kadeřnice nebo na kosmetice. Ale tím se okrádáte o příjemnou relaxaci. I když jdete na masáž pouze kvůli bolavým svalům, úlevu od stresu potřebujeme všichni. Vyzkoušeli jste někdy masáž v úplném tichu, jen za zvuků příjemné hudby? Je to jedna z nejlepších metod relaxace.

Pokud mluví masér

Bohužel se mi často stalo, že jsem natrefila na ukecaného maséra. I když museli vidět, že nemám zájem o mluvení, neustále něco povídali, jeden se mi dokonce začal svěřovat o svých osobních problémech. Pokud nemá zájem o rozhovor klientka, masér by měl při masáži mlčet a věnovat se své práci. Většina masáží pak nestojí za nic, protože masér masíruje jen tak halabala, vnímá více rozhovor než samotnou masáž a úleva po masáži se nedostaví.


Reklama pomáhá financovat provoz tohoto webu.

Chvilka odpočinku po masáži

Po masáži byste měli mít chvilku na probrání. Správně by vás měl masér informovat, že masáž skončila, ale můžete si ještě chvilku poležet a pomalinku se probrat. Neměl by vás nutit hned vstávat, protože mu v čekárně čeká další klient.

S tímto časem by měl počítat a klienty objednávat s rozestupy. Je to důležité pro psychiku – není příjemné po masáži ihned vstávat. Ale pro někoho to může mít i zdravotní nepříjemné komplikace – například motání hlavy při nízkém tlaku. Z lehátka vstávejte pomalu a postupně. Napřed sednout, za chvilku můžete vstát.

A co po masáži?

Po masáži byste měli dostat od maséra instrukce, co dělat teď:

  1. Hodně pít – kvůli detoxikaci
  2. Nepít alkohol
  3. Krk i záda mít do večera v teple, žádný průvan. V zimě mít šálu, v létě neotvírat okýnko v autě na právě namasírovanou šíji. Mohla by se vám vymstít pořádným zatuhnutím.
  4. Ideální je jít si aspoň na chvíli lehnout, nebo rovnou spát. Svaly tak můžou nejlépe regenerovat a vy budete mít ten nejlepší užitek z masáže.

Jak poznám, jestli masér umí masírovat?

To zjistíte asi jen praxí nebo díky doporučení. Každý masér používá jinou techniku a často kombinuje více stylů masáží. Těžko se vám stane, že půjdete na stejnou masáž ke dvěma masérům a ta masáž bude skutečně stejná. Doporučuji vyzkoušet více masérů, než zůstanete u jednoho. Dejte na své pocity.

Je vám masáž příjemná? Cítíte po masáži úlevu? Měli jste pocit, že masér ví co dělá a cíleně vám uvolňuje zatuhlé svaly? Odpočinuli jste si? Byl vám masér sympatický?  Necítili jste se trapně nebo že obtěžujete? Gratuluji. Zřejmě jste našli toho pravého maséra pro vás.

Jestliže váš masér Sehnat kvalitního maséra nebo masérku je nadlidský úkol. Když jsem konečně našla skvělého maséra, tak se mi odstěhoval a tak hledám znova. Máte tip na skvělého maséra nebo masérku? Dejte odkaz od komentáře, ušetříte nám ostatním čas a peníze za špatné masáže.

Chcete víc kvalitních masérů a skvělých masáží? Sdílejte článek, ať se dostane mezi co nejvíc lidí. Spousta masérů možná neví, co je to masérská etika, protože se to v masérské škole nenaučili. A spousta klientů možná neví, jaký servis může od maséra požadovat.

Trápí vás bolesti nebo ztuhlé svaly, ale nechcete chodit k masérovi? Jako první krok si stáhněte tento e-book, kde se dozvíte něco více o bolestech zad, šíje a hlavy a o tom, jak si můžete pomoci sami.

Komentáře