Můžete zachránit vztah – i když je před krachem

Asi před dvěma lety jsem měla poměrně velké vztahové problémy. Litovala jsem se a nechápala, proč se mi rozpadá vztah s mužem, kterého jsem kdysi tak moc milovala. Nevěděla jsem, jak zachránit vztah. Ani to, jestli má smysl ještě něco zachraňovat.

Tolikrát se mi honila hlavou myšlenka na rozchod, ale nebylo jednoduché se rozejít. Měli jsme spolu malé dítě a společně vybudovanou firmu. Pořád jsem se v tom plácala a neviděla cestu ven. Měla jsem pocit, že bych to bez partnera vše nezvládla a díky tomu jsem náš vztah jakžtakž udržovala.


Žena je tvůrkyně vztahu?

Jednou mi kamarádka poradila, abych se podívala na videa kurzu Žena je láska nějaké Milušky Matoušové. Prý mi to pomůže se v sobě vyznat.

Ihned jsem se pustila do poslouchání. Bylo to velmi příjemné povídání. Hned ze začátku jsem si říkala: „Ano, to je přesně pro mě. Přesně tyhle problémy mám a potřebuji je vyřešit.“

Ale, jak Miluška šla více do hloubky a odhalovala příčiny všech mých problémů, začala jsem se bouřit. Co to plácá za nesmysly? Že vztah tvoří žena? A že já musím začít se svojí změnou a tím změním celý svůj vztah? „Já nechci, dělat první krok! Chci, aby on si uvědomil, jak mi ublížil a aby se on snažil náš vztah dát znovu do pořádku.“

Poslechla jsem si vše až do konce, ale byla jsem velmi pobouřená. Měla jsem pocit, že mi Miluška radí, abych se ponižovala a za chlapem dolézala. „Tak to tedy ne! To já dělat nebudu.“


Jsem muž nebo žena?

Až asi o rok později jsem pochopila, že jsem chlap v sukních. Chovám je jako muž a ne jako žena. Vše řídím, organizuji, vše musí být po mém. Nedala jsem svému muži vůbec žádný prostor a ještě jsem se divila, proč on sám se o nic nepostará. Proč by to taky dělal, když jsem mu vše hned zkritizovala. Nemohla jsem se tedy divit, že se můj muž ke mě chová jako k chlapovi.

Milušku jsem vypnula a na vše, co říkala, jsem postupně zapomněla. Ale přeci jen jsem s ní zůstala ve spojení díky mému kontaktu v její databázi a sledovala jsem její práci. Postupně jsem jí začala věřit víc a víc. Její rady pro ženy, jak uzdravit svůj vztah pro mne byly zatím silné kafe, ale stala se pro mě vzorem a učitelkou v pomoci lidem ve zdraví.

Absolvovala jsem její dva kurzy a Základy celostního zdraví. Díky těmto dvěma kurzům se ze mě stal jiný, lepší člověk. Zbavila jsem se své tvrdosti a začala jsem být více otevřená novým myšlenkám. Viděla jsem, že vše, co Miluška říká, dává čím dál větší smysl.


Rozešla jsem se s mužem a pak toho litovala

Konečně se mé srdce i rozum otevřely i myšlenkám z programu Žena je láska. Přesně v tu pravou chvíli pro mě, vydala Miluška svou knihu Žena je láska. Kniha mi přišla pět minut po dvanácté. Přišla v době, kdy už jsme se s partnerem prakticky rozešli. Vztah jsem ukončila já hysterickým výstupem. A čekala jsem, až on si uvědomí, jak špatně se choval a proč k tomu došlo. Čekala jsem, že se omluví a přijde s řešením, jak náš vztah napravit.

Asi je vám jasné, že jsem čekala marně.

Tři dny poté přišla Milušky knížka. Ihned jsem se do ní začetla a zhltla jsem jí jedním dechem. Nebylo to lehké čtení, chvilkami jsem si i pobrečela. Ale konečně jsem věděla, proč se náš vztah tak pokazil.

  • Viděla jsem všechny své chyby, kterých jsem se dopustila já.
  • Uvědomila jsem si, proč se vše dělo, tak jak se dělo.
  • Proč mi partner ubližoval a že to vše byla jen odezva na mé chování.
  • Proč jsem marně čekala na jeho lásku, objetí a proč jsme spolu trávili čím dál méně času.
  • Proč byl čím dál méně ochotný mi s čímkoli pomoci.
  • Věděla jsem, proč musím začít s nápravou od sebe.
    Jak zlepšit vztah

Jak zachránit vztah

Co bylo hlavní – dostala jsem návod, jak náš vztah zachránit. Dokonce i v tomto stavu.

Možná si říkáte, proč zachraňovat vztah, který se rozpadl. I to Miluška v knížce řeší. Radí:

Zachraňujte vztah, pokud si dokážete vzpomenout, jak moc jste milovaly, jak krásné to bylo na začátku. Pokud je to pryč a nedokážete si vzpomenout, nemá smysl vztah zachraňovat. Vztah bez lásky nepomůže nikomu, ani společným dětem.

A já stále milovala. Když opadl vztek a naštvanost, uvědomila jsem si, jak moc svého muže miluji.

Nebylo to jednoduché, získat zpět důvěru a lásku muže, který už se vracet nechtěl. Ale podařilo se. Bez Milušky bych to nikdy sama nezvládla. Díky programu Žena je láska se úplně změnilo mé myšlení. Změnilo se mé vnímání vztahu, vnímání mých, i partnerových chyb. Teď už dokážu určit, proč vznikl problém a jak dát vše do pořádku. I když ve mě nějaká situace nebo chování partnera vyvolává nelibost, vím jak reagovat, abych problém vyřešila a nezhoršovala ho. A celkem se mi to i daří.

I ty můžeš zachránit vztah se svým mužem

Stále ještě pracuji na sobě i na našem vztahu. Není jednoduché změnit své chování, své stereotypy a jednání v určitých situacích. Ale už je teď je vidět obrovská změna k lepšímu na našem vztahu. Vše ještě není ideální, důležité je, že se vše zlepšuje. A za to patří velký dík Milušce.

Jsi-li žena a nemáš takový vztah, jaký by sis přála, neváhej ani minutu a poslechni si, jak můžeš změnit svůj vztah a stát se ženou, která rozdává a dostává lásku.

Komentáře