Jak oživíte partnerský vztah

Hromada suchého klestí čekala na jiskřičku, která zapálí oheň. Čekala dlouho, čekala trpělivě. Dlouho se znali dva lidé a na pomyslnou hromadu poznání přikládali jednu větývku za druhou. Hromada suchého dřeva se spolu se vzájemným poznáváním stále zvětšovala. Muž a žena v kamarádském vztahu. Jeden chtěl víc, ale měl dost trpělivosti, aby nic neuspěchal a čekal na vhodnou chvíli, kdy jiskřička zažehne pořádný, silný oheň a vznikne partnerský vztah.

Stalo se, jednoho dne nastaly ideální podmínky, zajiskřilo se a oheň vzplanul silným plamenem. Oba čerstvě zamilovaní přikládali nadšeně do ohně další dřevo, aby oheň neuhasl. Vysbírali vše, co bylo po ruce v blízkém okolí.

Pak najednou, po pár měsících, bylo třeba chodit pro dřevo dál a dál a dalo to víc práce oheň udržovat. Ona věděla, že bez přikládání oheň brzy vyhasne. Cítila, že se to blíží a že sama udržovat oheň nezvládne, nevěděla jak. Ale on nechtěl dál přikládat, už dosáhl svého. Vždyť  na začátku naložili dost a oheň stále hoří. To, že plamen slábne a hřeje míň, však nevnímal. Pořád mluvil o tom, že se mu líbí u ohně a že ho chce nechat hořet nejlépe napořád. Ale moc pro to neudělal a bral jako samozřejmost, že ten oheň i jeho vyvolená tu budou i nadále.

Brzy se ze silného plamene staly jen doutnající uhlíky. Ještě by šlo oheň znovu probudit, ale dá to víc práce, než oheň udržovat, dokud hořel. Stojí jim to vůbec ještě za tu snahu? Nebude lepší a jednodušší založit jinde nový oheň?

partnerský vztah - knihy

Vztah je jako oheň, když nepřikládáte, vyhasne

Připomíná vám to průběh vztahu? Někdy se vztah stejně jako oheň rozhoří pomalinku a postupně sílí, když má vhodné podmínky, nebo je dobře udržovaný. O to déle obvykle vydrží. Jindy se rozhoří náhle a silná vášeň stejně jako plameny spaluje vše okolo. Ale jednoho dne bez přikládání dojde palivo. U ohně i u vztahu.

Jakmile se do vztahu vkrade stereotyp, bereme druhého jako samozřejmost může začít začátek konce vztahu. Najednou nemáme potřebu řešit problémy a mluvit o nich, až se kupí jeden na druhý. Vzájemné neshody a neporozumění se hromadí. Odcizení a postupné ochladnutí na sebe nenechají dlouho čekat.

Pokud jsou oba spokojení a vyhovuje jim to, pak je vše v pořádku. Někdo takto může žít ve vztahu celý život. Ale jakmile je jeden nespokojený a druhý nemá chuť nic řešit, obvykle  vztah dlouho nevydrží. A pokud vydrží, tak v něm nejsou partneři a často ani děti šťastní.

Jak zlepšíte partnerský vztah?

Jak to udělat, aby vztah vydržel nebo aby se znovu probral k životu? Skvěle o tom píše Aleš Kalina ve své knížce Partnerský manuál, partnerský vztahkterou by si měli ideálně partneři přečíst spolu. Dozvíte se v ní, jak to udělat, aby se partnerský vztah nestagnoval, ale aby se naopak rozvíjel, získáte inspiraci, jak si užívat společný čas a jak nepohřbít vášeň ve vztahu. Naučíte se uzavírat dlouho neřešené problémy. Pokud vám záleží na vašem vztahu, určitě si partnerský manuál přečtěte. Tady se o knížce dozvíte víc >>

Návod pro ženy, jak oživit partnerský vztah

Chtěla byste pracovat na vztahu, mluvíte o tom, ale váš partner nechce vůbec nic slyšet a jen ho tím otravujete? Inspiraci, jak přimět muže k tomu, aby mu na vztahu více záleželo a nebral vás jako samozřejmost, najdete v kníže Proč muži milují potvory a hodné holky zůstanou na ocet. Tuhle knížku by si měla přečíst každá dívka, dřív než vůbec začne randit. Pro ty, co jsou ve vztahu už delší dobu, ale nejsou spokojené, doporučuji knížku Proč si muži berou potvory. Inspiraci v ní najdou i ty, které už vdané dávno jsou. Obě knížky najdete tady >>

partnerský vztah

Více inspirace, jak zachránit partnerský vztah

Na téma partnerské vztahy bylo napsáno velké množství knih. Určitě si mezi nimi najdete některou, která vás osloví a pomůže vám vyřešit vaše problémy v partnerských vztazích. Podívejte se třeba tady >>

Komentáře