Chřipka, kašel, rýma – pořád dokola?

Mé děti nikdy příliš nemarodily. Když si kamarádky stěžovaly, že jim s podzimem začíná kolotoč neustálých dětských nemocí – chřipka, kašel, rýma, byla jsem vděčná, že u mých dětí to tak není. Že jsou odolné a mají silnou imunitu. Když šel nejstarší syn do první třídy, neměl za celé zimní pololetí zmeškanou ani jednu hodinu. A dcera jen pár za návštěvu zubaře.


Proč jsou děti často nastydlé?

Poslední rok se to ale změnilo a starší děti ve věku 9 a 11 let začaly najednou častěji marodit. Kašel a rýma, nebo rovnou chřipka začaly být v naší domácnosti na podzim téměř každodenním hostem. Loni s nástupem do školy měla Nikolka téměř měsíc nepřetržitě kašel. Skončilo to bohužel antibiotiky. A letos na podzim začíná ten stejný kolotoč, je prakticky pořád nastydlá. Jakmile se to trochu zlepší, během pár dnů je to zpět.

Letos je to ale jiné. U lékaře jsem s dětmi nebyla. Děti neléčím chemickými léky z lékárny, které řeší pouze následky nemoci. Nachlazení lečím přírodním prostředky. Víte, že dokonce existuje přírodní antibiotikum?

Na jaře jsem absolvovala kurz celostního zdraví a jsem za něj vděčná. Už znám souvislosti v našem těle a vím, proč vzniká která nemoc a jak příčiny té nemoci odstranit. A také už vím, proč se dětem zhoršila imunita.

S tím jak děti rostou, ztrácím úplný dohled nad tím, co jedí. Už nemůžu kontrolovat, co si koupí ve školním automatu nebo po cestě ze školy. Kromě toho Nikolka začíná být velmi vybíravá v jídle. Poslední dobou by nejraději jedla jen to, kde je mouka nebo cukr. Proto také marodí ze všech dětí nejvíc.

Nemoci horních cest dýchacích totiž způsobuje zanesené tlusté střevo. Zní to divně? Když jsem to řekla mojí mamince, jen kroutila očima. Prý mám děti otužovat. Jenže jak je mám otužovat, když jsou pořád nastydlé? Nemůžu přeci otužovat dítě, které není úplně zdravé.


Tlusté střevo ovlivňuje naši imunitu

Zní to možná podivně. Jak by mohlo tlusté střevo ovlivňovat, jestli dostanu rýmu?

Je to velmi jednoduché. Ve střevě se vstřebávají všechny důležité látky z potravy. Je-li střevo zanesené, vitamíny a minerály vyjdou z těla z velké části nevyužity a naše imunita se oslabuje. Nemá tedy velký smysl nadopovat se vitamíny, pokud si nevyčistíme tlusté střevo.

Více o tlustém střevě a o tom, jak ovlivňuje naši imunitu jsem psala tady ⇒⇒

Jak vyčistit tlusté střevo u dětí.

Dětem samozřejmě nedělám klystýry ani nedávám juku na vyčištění střev. Střeva čistíme pouze úpravou stravy. Na tři týdny jsem vyřadila nevhodné potraviny z jídelníčku celé rodiny a zařadila co nejvíce těch vhodných.

Co zanáší tlusté střevo:

 • bílá mouka a výrobky z ní
 • chemicky a průmyslově zpracované výrobky
 • cukr
 • uzeniny
 • mléčné výrobky (mimo kefíru a bílého jogurtu)
 • maso a uzeniny

Jak přirozeně vyčistit zdravé střevo:

 • co nejjednodušší přirozenou stravou
 • co nejvíce obilovin – rýže, pohanka, jáhly
 • spousta zeleniny
 • doplnit probiotika na obnovení zdravé střevní mikroflóry (kefír, bílé jogurty nebo v kapsli)
 • velmi se mi osvědčila křemelina, která odstraní plísně a parazity (mám vlastní zkušenost s likvidací roupů u dítěte). Více o křemelině si přečtěte tady >>

Komentáře